Proč je dobrý kouzelník cool?

Může být kouzelník vůbec cool?

Musí ! Před nějakým časem jsem byl na semináři jednoho z mých nejoblíbenějších kouzelníků Gregory Wilsona. Greg je v kouzelnickém světě opravdová megastar a upoutal mojí pozornost už před lety výrokem:

„Jen kouzelníci si myslí, že květiny z peří vypadají jako opravdové květiny“.

Protože se rád učím od nejlepších na světě, možnost absolvovat seminář tohoto Američana, konaný v Blackpoolu  (UK),  jsem si nemohl nechat ujít. A jako obvykle daleko předčil moje očekávání. To nejzajímavější co jsem se tam dověděl, vám chci právě napsat.

Ale nejdřív malé vysvětlivky:  Když kouzelník stojí před diváky a jeho úkolem je pobavit je prostřednictvím triků a komunikace s nimi, má na své straně výhodu – moment překvapení. Diváci dopředu netuší, co se bude dít a nemají tak možnost se na cokoliv konkrétního soustředit. To je důvod, proč žádné kouzlo nepředvádíme dvakrát stejnému publiku.

Ovšem pokud kouzelník účinkuje před skupinou dalších kouzelníků, má problém. Kromě toho, že kouzelníci na určité úrovni už dokáží předvídat, co se bude dít dál i u triku, který neznali, jsou kouzelníci jako publikum téměř nepoužitelní. Zásadně nereagují jako běžný divák a kolegům tleskají jen velmi výjimečně. Proto jsem měl opravdu velkou radost, když jsem zažil Grega Wilsona v akci live a tleskal mu jako zběsilý.

Po asi pěti úvodních minutách, se z publika, které tvořili pouze samí kouzelníci, nějakým zázrakem stali běžní diváci a na 20minut jsem měl pocit, že jsem se přenesl na Gregovu show v Las Vegas. Poprvé v životě, jsem viděl velkou skupinu kouzelníků, reagovat jako normální, nadšené publikum.

Po skončení semináře, jsem měl možnost setkat se s Gregem u skleničky na baru, a tam zazněla myšlenka, kterou vám chci napsat.

Cituji doslova:

 „Když kouzelník vchází do místnosti, musí už ode dveří, být ten nejvíc COOL člověk v místnosti. Musí být jako James Bond – a myslíš si, že James Bond by předváděl kouzla s péřovýma kytkama?   Když má být kouzelník cool, musí používat cool rekvizity!“

A o tom to celé je – aby byl v dnešní době kouzelník zajímavý a tím pádem také žádaný a oblíbený ve společnosti, MUSÍ být cool. Důležité je tam to přirovnání s Jamesem Bondem. Jednou složkou je být cool díky předvádění triků s použitím cool objektů, ale druhá, ještě důležitější, je ta směs určitého šarmu, lehkosti, mírné drzosti a dostatečného sebevědomí v chování.

Přesně tenhle mix chování, nonverbální i verbální komunikace s okolím a zdravého sebevědomí je v dnešní době důležitý nejen pro kouzelníka, ale vlastně pro kohokoli, kdo se chce prosadit a být úspěšný v životě.

Tento princip učím své žáky už mnoho let, ale doteď jsem ho neuměl tak jednoduše formulovat jako mě to naučil Gregory Wilson.  Díky Gregu!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.